W poprzednim wpisie wspomniałem, że poruszę temat treningu siłowego dla osób starszych. Dlaczego? Liczba osób w podeszłym wieku rośnie z roku na rok. Najprawdopodobniej do 2030 roku co czwarty Polak będzie emerytem. Zdaję sobie sprawę, że zdecydowanej większości moich odbiorców taki stan rzeczy nie grozi jeszcze przez najbliższe 40 lat, być może jednak argumenty jakie przytoczę w tym poście przekonają was do ruszenia tyłków sprzed komputerów szybciej niż po 60tce. :)
"Jak pokazują badania, długoletnie ćwiczenia prowadzą do poprawy kontaktów z otoczeniem [...]" |
Kilka faktów:
- 2% na dekadę - tyle wynosi spadek poziomu wydolności fizycznej u osób starszych aktywnych fizycznie
- 10% na dekadę - tyle wynosi spadek poziomu wydolności fizycznej u osób prowadzących siedzący tryb życia
Na tej podstawie można wnioskować, że aktywność fizyczna zmniejsza tempo obniżania się wydolności wraz z wiekiem. Badania pokazują, że regularny trening siłowy, z małymi obciążeniami zapobiega w znacznym stopniu atrofii mięśniowej osób starszych, wpływa również na wzrost ich sprawności, znaczną redukcję tkanki tłuszczowej, zmniejszenie wrażliwości na ból a także (być może najważniejsze) poprawę stanu psychofizycznego ćwiczących.
Jak pokazują badania, długoletnie ćwiczenia prowadzą do poprawy kontaktów z otoczeniem, zmniejszają poczucie osamotnienia a tym samym wpływają na poprawę nastroju badanych. Sprawność starszego człowieka determinuję jakość jego życia i pomaga w zachowaniu zdrowia psychicznego. Ćwiczenia fizyczne wpływają korzystnie na układ nerwowy i mięśniowy, dlatego należałoby wprowadzić do planu treningowego zarówno trening siłowy jak i równowagi/stabilizacji.
... |
Wzmocnienie dużych grup mięśniowych, m. in. mięśni czworogłowych ma ogromne przełożenie na zmniejszenie liczby upadków oraz złamań u osób starszych. Siła "czwórek" jest bardzo istotna w momencie utraty równowagi, a ich wzmocnienie będzie prowadziło do poprawy możliwości czynnościowych danej osoby. To samo tyczy się wszelkich innych grup mięśniowych takich jak: plecy, ramiona czy brzuch/gorset mięśniowy.
Wartym odnotowania jest również fakt, że trening siłowy odpowiednio wykonywany wbrew powszechnym opiniom tak naprawdę wzmacnia stawy oraz kości. Organizm człowieka ma znakomite zdolności adaptacyjne, więc jeśli "zużywamy" nasze kości podczas treningu to daje ciału sygnał do ich odbudowywania. Odbudują się gęstsze, silniejsze i bardziej odporne na zgięcia i złamania.
To à propos poprawy nastroju badanych :) |
Pomimo wszystkich zalet treningu siłowego które przedstawiłem w swoim wpisie istnieją oczywiście również przeciwwskazania do jego wykonywania (niestety). Szczególnie dotyczą one osób mających problemy z sercem (np: niewydolność mięśnia sercowego, niekontrolowane ciśnienie tętnicze, niedokrwienie mięśnia sercowego) lub z kręgosłupem (mocne skrzywienie/skolioza). Takie osoby powinny skonsultować się z lekarzem - specjalistą i być dokładnie przebadane pod kątem możliwości wykonywania treningu siłowego. Przebyte 20 lat temu kontuzje kolana z rzadka są dobrym wytłumaczeniem np. przy omijaniu treningu nóg ;)
Pozdrawiam i zapraszam na swojego fanpage'a na facebooku.
Lajkujcie, komentujcie, udostępniajcie i co tam jeszcze. Przede wszystkim trenujcie! ;)
Źródło:
- Stefaniak T., Witkowski K., Burdziełowska M., Warzecha R., Wpływ treningu siłowego na poziom sprawności psychomotorycznej osób w podeszłym wieku
- Stefaniak T., Witkowski K., Burdziełowska M., Warzecha R., Wpływ treningu siłowego na poziom sprawności psychomotorycznej osób w podeszłym wieku
Ja zawsze podziwiam starszych ludzi na siłowni :)
OdpowiedzUsuńGdyby zaczęły kilkadziesiąt lat wcześniej nie byłoby problemu.
OdpowiedzUsuńKilkadziesiąt lat temu nie każdy miał możliwości. Dzisiaj mało kogo nie stać na zorganizowanie sobie jakiegokolwiek rodzaju aktywności fizycznej. :)
Usuńno bierzemy sie do roboty! ;D
OdpowiedzUsuńhttp://lamodalena.blogspot.com
Ja obawiam się, że w naszym Państwie nie dożyję do emerytury! :) ;)
OdpowiedzUsuńWłaśnie się zastanawiałem czy mój dziadek może trenować :)
OdpowiedzUsuńFajne ćwiczenia :)
OdpowiedzUsuńPracując wraz z osobami starszymi należy bardzo rozważnie dobierać prace i ćwiczenia siłowe, aby taki senior po chwili nie nabawił się żadnej kontuzji. Jak pracowałem w Niemczech dzięki firmie https://www.carework.pl to doskonale wiedziałem an co mogę sobie pozwolić i jak rozplanować ćwiczenia dla osoby starszej.
OdpowiedzUsuńZgadzam się z tym w 100% :)
UsuńBardzo dobrze, że poruszyłeś ten temat. Odpowiednie dobranie ćwiczeń to podstawa!
OdpowiedzUsuńW każdym wieku można wykonywać ćwiczenia a nawet trzeba. Aby dobrze funkcjonowało nasze ciało i umysł. Ale główna zasada, to odpowiednio dobrane ćwiczenia, uwzględniające nasz wiek, stan zdrowia i stopień naszej aktywności fizycznej
OdpowiedzUsuń