Odkąd pracuję w klubie fitness widzę naprawdę sporo osób nadal wierzących w to, że robiąc tradycyjne brzuszki dojdą do czegoś więcej niż tylko do dokuczliwego bólu w odcinku szyjnym kręgosłupa. Poprawne wykonywanie spięć to naprawdę trudna sztuka, dlatego postanowiłem przedstawić kilka alternatywnych ćwiczeń które po pierwsze są łatwiejsze, po drugie część z nich można wykonywać w domu bez żadnego sprzętu, a po trzecie dają znakomite efekty o czym zdążyłem się już przekonać na sobie. Ostatecznie każde z tych ćwiczeń sprawdzi się o wiele lepiej niż popularne "brzuszki". Skutecznie i szybko wzmocnią wasze mięśnie, pozwolą uniknąć bólu w odcinku szyjnym i zmuszą mięśnie brzucha dokładnie do takiej pracy do jakiej zostały stworzone, czyli do utrzymywanie prostej postawy ciała i zabezpieczania kręgosłupa przed nadmiernym przeciążeniem.
![]() |
Deskę / plank polecam zawsze przy treningu mięśni brzucha |
Większość z ćwiczeń które pokażę ma charakter izometryczny. Ćwiczenia izometryczne polegają na zachowaniu stałego napięcia mięśniowego bez skracania lub wydłużania mięśnia jak najdłużej przy zachowanej odpowiedniej pozycji ciała. Odróżnia je to od ćwiczeń koncentryczno-ekscentrycznych, gdzie następuje faza skrócenia mięśnia (mocnego spięcia) a następnie przy ciągłym napięciu faza rozciągnięcia. Wykonywanie ćwiczeń izometrycznych prowadzi do dużego i szybkiego wzrostu siły trenowanych mięśni.
Zacznę od najłatwiejszych ćwiczeń, później przejdę do ich trudniejszych wersji. A więc:
PLANK / DESKA / PODPÓR PRZODEM (WERSJA NA DŁONIACH I NA ŁOKCIACH)

W pierwszej wersji przyjmujemy pozycję jak do tradycyjnej pompki, usztywniamy korpus wciągając brzuch i lekko spinamy pośladki. Druga wersja, odrobinę trudniejsza to podpór przodem na łokciach. Tutaj ta sama historia. Napinamy brzuch wciągając go lekko "pod pępkiem", angażujemy pośladki delikatnie je napinając i pilnujemy, żeby całą pracę wykonywał brzuch a NIE plecy. Jak tego ćwiczenia NIE wykonywać? Ciało ma być proste jak deska. Tyłek podniesiony zbyt wysoko, lub opuszczony zbyt nisko zakłóci pracę mięśni które mamy trenować, więc na to trzeba uważać. Warto również zwrócić uwagę na szyję, która powinna być w neutralnej pozycji tak jak u pana na pierwszym zdjęciu. Pani na zdjęciu w podporze na łokciach mogłaby nieco opuścić głowę, ale sama pozycja ciała jest dobra.
Przykład źle wykonywanego ćwiczenia na obrazku po prawej. Pośladki opuszczone zbyt nisko, brzuch nie jest napięty, całą pracę przejęły plecy. Ćwiczenie całkowicie traci sens.
Kiedy już jesteśmy w stanie bez problemu utrzymać tę pozycję przez powiedzmy minutę czas pomału pomyśleć o utrudnieniach. W przypadku tych ćwiczeń broń Boże nie chodzi o dokładanie obciążenia na plecy jak robią niektórzy (ja również tak robiłem przez pewien czas, lecz już dawno przestałem). W przypadku ćwiczeń izometrycznych będziemy starali się odejmować podpory lub zamieniać powierzchnię na której wykonujemy ćwiczenie na mniej stabilną. Możemy do tego użyć takiego sprzętu jak piłki Bosu które znajdziemy obecnie w większości klubów fitness, lub jeszcze lepiej taśm, które obowiązkowo powinny się pojawić w każdym szanującym się klubie.
PODPÓR PRZODEM NA NIESTABILNEJ POWIERZCHNI /
Z MNIEJSZĄ LICZBĄ PUNKTÓW PODPORU
Z MNIEJSZĄ LICZBĄ PUNKTÓW PODPORU


Mniejsza liczba punktów podporu to już że tak powiem wersja hard. Nie chodzi tylko o to, żeby udało się poderwać swoje kończyny do góry i utrzymać je tam chociaż krótką chwilę. Chodzi o to aby nie kompensować tego całego wysiłku ruchem miednicy bądź innej części ciała. Pozycja powinna być tak niezachwiana jak jeszcze zanim oderwaliśmy nogę i rękę od ziemi. Dokładnie tak jak u pani na zdjęciu obok. Praca jaką wykonuje wtedy brzuch jest naprawdę szybko i mocno odczuwalna, lecz łatwo to zepsuć przyjmując nieprawidłową pozycję.

A co z ćwiczeniami na popularne "skosy"? Proszę bardzo.
PODPÓR BOKIEM
Najważniejsze zasady. Łokieć prostopadle do podłoża. Bark, biodro i staw skokowy w JEDNEJ LINII! Unosimy biodra do góry i ustawiamy się w pozycji jak na zdjęciu. Napinamy brzuch wciągając go mocno "pod pępkiem" i staramy się utrzymać jak najdłużej. Głowa w linii z ciałem, ręka do góry po to, żeby nie powodować dodatkowego obciążenia dla mięśni skośnych brzucha.
PODPÓR BOKIEM NA NIESTABILNEJ POWIERZCHNI
Tutaj wersja trudniejsza, ale jeszcze nie hardcore. Wszystkie zasady tak jak w podporze bokiem na stabilnej powierzchni. Jeśli ktoś jest mega wytrenowany polecam podwiesić tę drugą nogę (w sensie tę górną zamiast dolnej). Dociągając tę która jest niżej angażujemy dodatkowo mięśnie przywodziciele nóg, także utrzymanie się w tej pozycji dłużej niż minutę można uznać za sukces.
Podsumowując ten wpis, mam nadzieję, że udało mi się was przekonać, że istnieje masa innych ćwiczeń na brzuch niż te nieszczęsne "brzuszki". Trening ABSów złożony z ćwiczeń podanych przeze mnie kompleksowo wzmocni wasz gorset mięśniowy. Mocny brzuch to przede wszystkim mniej bólu pleców, co przyda się wszystkim od młodych po emerytów, od księgowych siedzących przez cały dzień po sportowców nieznajdujących chwili aby usiąść, od zdrowych do tych mierzących się z różnymi chorobami czy kontuzjami. I pamiętajcie. Jeśli zależy wam na smukłym i płaskim brzuchu a waszym problemem jest nadmiar tkanki tłuszczowej to choćbyście i katowali brzuch codziennie, mięśnie widoczne nie będą. Dieta, trening i spalić ten tłuszcz! Wtedy kostka się odsłoni, a wy będziecie zadowoleni ze zmiany metody ćwiczenia brzucha na tę proponowaną przeze mnie.
Życzę sukcesów i pozdro!
niektóre z tych ćwiczeń wykonywałam kiedyś w domu :) Akurat tak się składa, że w genach mam płaski brzuch, ale przydałoby się go umięśnić nieco :)
OdpowiedzUsuńu mnie na treningu abs plank jest zawsze :)
OdpowiedzUsuńA co uważasz o pompkach i grzbietach?
OdpowiedzUsuńBardzo pomocny post, już wiem co będę dzisiaj ćwiczyć ;)
Pompki to klasyk, świetne na wstępne zmęczenie przed treningiem, lub na dopompowanie klatki piersiowej po treningu.
UsuńGrzbiety, np. na ławce rzymskiej są w porządku, o ile są robione dobrze i nie prowadzą do pogłębienia lordozy w kręgosłupie. Dobre ćwiczenie na wzmocnienie mięśni prostowników kręgosłupa zanim rzucimy się na ćwiczenia typu martwy ciąg, lub na dopompowanie ich po takim właśnie ćwiczeniu. :)
W jakie dni można spotkać Cię na siłowni? :)
OdpowiedzUsuńOd poniedziałku do środy jestem popołudniami bo mam zajęcia na uczelni. W resztę dni różnie w zależności od tego jak mam poumawiane konsultacje i treningi. Jeśli chcesz się umówić napisz do mnie na fanpage'u lub wyślij maila, wtedy będziesz miał/miała pewność, że się pojawię. ;)
UsuńŚwietnie że tutaj trafiłam :)
OdpowiedzUsuńChoć raczej orientuję się w kwestii ćwiczeń, to jednak miło będzie mi się u Ciebie dokształcać :) Tym bardziej, że od jakiegoś czasu zaczęłam inaczej się odżywiać (zdrowo) i powoli, stopniowo pracować nad sobą.
Pozdrawiam :)
dobry przekrój ćwiczeń, sama wykonuje większość z nich :)
OdpowiedzUsuńĆwiczenia na niestabilnej powierzchni nie tyle zmuszają mięśnie do jeszcze większej pracy co po prostu angażują inne, głębsze partie mięśnia niż przy tradycyjnym podłożu.
OdpowiedzUsuńTak czy inaczej jest ciężej, a brzuch wzmacnia się w jeszcze większym stopniu. :)
UsuńDobrze dobrany zestaw ćwiczeń oraz dieta to jest klucz do sukcesu!
OdpowiedzUsuńRewelacja, ćwiczenia oparte o plank dają świetne mięśnie brzucha. Warto je połączyć ze zdrową i zbilansowaną dietą.
OdpowiedzUsuńZnów zaczarowane słowo "zbilansowana dieta", tak naprawde osoba która ćwiczy, nie mówie o profesjonalistach, nie jest w stanie utrzymać zbilansowanej diety.
UsuńMiałem robioną dietę wyliczoną co do kalorii i plasterka szynki, kompletny absurd uważam. Ważne jest żeby unikać słodyczy, lub jeść ich mało, nie obżerać się, więcej białka uważać, na cukry i ćwiczyć, ruszać się. Wszyscy jesteśmy ludźmi i taki rygor, po pewnym czasie daje odwrotny skutek - nadrabiamy. Wszystkim dietetykom życzę dużo klientów chcących schudnąć i potrzebujących rozpisanej "diety" . Wiem jaki to jest ciężki biznes pozyskać klientów, dobrze że większość z nich ma chęci ale rzeczywistość nie zastąpi złudzeń. pozdrawiam. Konrad
Świetny wpis, dzięki wielkie :)
OdpowiedzUsuńĆwiczenia, które podałeś są faktycznie skuteczne i sama je wykonuję, stopniowo zwiększając ilość czasu, który spędzam na utrzymaniu danej pozycji. Polecam też Crunche - długo mi zeszło zanim zapamiętałam wszystkie ćwiczenia, które obejmują ale było warto :) http://www.jestemfit.pl/artykuly/trening/crunch-kilka-minut-dla-plaskiego-brzucha - dla tych, którzy jeszcze nie znają :)
OdpowiedzUsuńFajne ćwiczenia :) Na pewno wypróbuję :D
OdpowiedzUsuńJa też się do tego przymierzam :D
OdpowiedzUsuńJa trenuję z piłką lekarską w domu, robienie zwykłych absów strasznie mnie nudzi xD
OdpowiedzUsuńDwa tygodnie ćwiczę w domu, pompki, brzuszki, przysiady itp ale ciągle mam wrażenie że to co robię nie przynosi żadnych efektów. Teraz wiem co robię źle, Twój wpis otworzył mi oczy. Dobra robota.
OdpowiedzUsuńPlanki są świetne :) Na początku miałam problem, żeby wytrzymać 10sek i strasznie bolały mnie plecy a po kilku miesiącach wytrzymuję o wiele dłuzej, plecy są wzmocnione i świetnie działają na mięśnie brzucha
OdpowiedzUsuńWłaśnie szukałem tego typu ćwiczeń. Dzięki wielkie.
OdpowiedzUsuńZnów zaczarowane słowo "zbilansowana dieta", tak naprawde osoba która ćwiczy, nie mówie o profesjonalistach, nie jest w stanie utrzymać zbilansowanej diety.
OdpowiedzUsuńMiałem robioną dietę wyliczoną co do kalorii i plasterka szynki, kompletny absurd uważam. Ważne jest żeby unikać słodyczy, lub jeść ich mało, nie obżerać się, więcej białka uważać, na cukry i ćwiczyć, ruszać się. Wszyscy jesteśmy ludźmi i taki rygor, po pewnym czasie daje odwrotny skutek - nadrabiamy. Wszystkim dietetykom życzę dużo klientów chcących schudnąć i potrzebujących rozpisanej "diety" . Wiem jaki to jest ciężki biznes pozyskać klientów, dobrze że większość z nich ma chęci ale rzeczywistość nie zastąpi złudzeń. pozdrawiam. Konrad
Co do odżywiania: jeść produkty, które mają niski indeks glikemiczny, większa podaż białka i zachować ujemny bilans kalorii w ciągu dnia - cała magiczna formuła odchudzania
OdpowiedzUsuńMam bardzo podobne zdanie co mój poprzednik.
UsuńFaktycznie bardzo przydatne porady. Chyba sam z nich skorzystam niedługo.
OdpowiedzUsuńWielkie dzięki za przykłady ćwiczeń. Na pewno z nich skorzystam!
OdpowiedzUsuńWłaśnie tego szukałem! Zabieram się niedługo za treningi :D
OdpowiedzUsuńŚwietne propozycje ćwiczeń! Na pewno je wykorzystam niedługo :D
OdpowiedzUsuńZawsze miałem problem z ćwiczeniem mięśni brzucha. Dzięki wielkie za propozycje ćwiczeń!
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję za ten wpis! Na pewno Twoje ćwiczenia mi się przydadzą.
OdpowiedzUsuńPrzydatne propozycje ćwiczeń na brzuch. Sam z nich skorzystam!
OdpowiedzUsuń